List12

Mój syn ma 8 miesięcy, jest w trakcie leczenia szpitalnego na „obturacyjne zapalenie oskrzeli”. Wykryto w wydzielinie z nosa pałeczki ropy błękitnej, lekarze podejrzewają mukowiscydozę. W jaki sposób bakterie mogły dostać się do noska? Czy mógł się nimi zarazić od innych dzieci w domu lub przedszkolu? Czy testy potowe można wykonać dopiero po zakończeniu leczenia antybiotykami? Czy obecność pałeczek ropy błękitnej i obturacyjne zapalenie oskrzeli może nie mieć nic wspólnego z mukowiscydozą? Może to tylko przypadkowy zbieg okoliczności?

Odp.

Pseudomonas aeruginosa może być zakażeniem wewnątrzszpitalnym, może również dojść do niego u podatnego dziecka, np. chorego na mukowiscydozę, w domu czy przedszkolu. Bakterie, w tym również pałeczka ropy błękitnej, są wszędzie wokół nas.

Test potowy można wykonać w każdej chwili, leczenie antybiotykami nie jest przeciwwskazaniem. Jedynie ciężki stan dziecka lub odwodnienie nakazywałyby przesunięcie badania.

Obecność pseuddomonas aeruginosa u dziecka nie potwierdza rozpoznania mukowiscydozy ale nakazuje wziąć pod uwagę tę chorobę w różnicowaniu przyczyn dolegliwości u dziecka. Związek Pseudomonas i zapalenia oskrzeli może być przypadkowy.

Dr n. med. Andrzej Pogorzelski
Klinika Pneumonologii i Mukowiscydozy
Oddział Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju