Strona główna · Listy nadesłane · List16

List16

 

 

Mam rocznego synka chorego na mukowiscydoze. Od wczoraj poraz pierwszy dostal enzymy przed kazdym posilkiem. Do tej pory mial bardzo duzy apetyt,a dzisiaj go stracil, nawet zabardzo nie chche pic mleka. Czym to moze byc spowodowane? Nastepnie, wyczytalam, ze osoby chore na mukowiscydoze maja goraczke a moj synek nigdy nie mial i nie ma goraczki. Czy to jest powodem tego, ze ma malo odporny organizm?

Odp.

Chorzy na mukowiscydozę gorączkują, ale na tej samej zasadzie jak wszyscy inni ludzie, to znaczy najczęściej przy ostrych infekcjach i stanach zapalnych. Proszę ostrożnie podchodzić do różnych informacji, zwłaszcza jeżeli ich źródło nie jest do końca pewne. Utrata apetytu po podaniu pierwszej dawki enzymów trzustkowych najprawdopodobniej jest zbiegiem okoliczności. Dość często obserwujemy zmniejszenie łaknienia po kilku-kilkunastu dniach podawania enzymów, zwłaszcza kiedy dziecko miało wcześniej nasilone objawy biegunkowe, nie wchłaniało pożywienia i było po prostu stale głodne. Enzymy dając prawidłowe strawienie otrzymywanego pokarmu i wchłanianie odpowiednich ich ilości dają uczucie sytości i zmniejszenie zapotrzebowania na jedzenie. Proponuję poczekać kilka dni i obserwować dziecko. W razie utrzymywania się utraty łaknienia sugeruję ponowny kontakt lub konsultację z lekarzem prowadzącym.

Dr n. med. Andrzej Pogorzelski
Klinika Pneumonologii i Mukowiscydozy
Oddział Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju

Opublikowano: 17.11.2005. 10:09